U Kuli i Vršcu grade se vetroturbine koje mogu da snabdeju 14.500 domaćinstava. Već 2016. na mreži bismo mogli imati oko 300 megavata zelene energije.
Vetroturbine veće jačine, prve takve u Srbiji, će se zavrteti već od naredne godine i u našoj zemlji i omogućiti da se smanji uvoz struje tokom zime – za polovinu. Nakon skoro deceniju pripreme za izgradnju vetroparkova i oko milijardu evra investicija koje čekaju „pred vratima“ zemlje da se ulože u ovu delatnost, u 2016. godini će vetar konačno početi da se koristi. Tako bismo već naredne godine mogli na mreži da imamo 300 megavata ove zelene energije.
Instalisana snage vetroturbina je 9,9 megavata, a završetak radova se očekuje u oktobru-novembru 2015. godine. Postrojenje će proizvoditi 27 miliona kilovat-časova zelene energije, što je dovoljno za potrebe gotovo 8.000 domaćinstava. Na ovom projektu je angažovano oko 70 lokalnih radnika, a u izgradnji priključaka u trafostanici učestvovala je „Elekrovojvodina“, kao i pet podugovarača, koji su svi iz Srbije.
RAČUNICA
Da bismo prestali da uvozimo struju tokom zime, potrebno je da nakupimo oko 500 megavata iz vetroelektrana. Na taj način bismo ispunili obavezu prema Evropskoj energetskoj zajednici, na koju smo se obavezali do 2020. godine.
Dobra strana vetorparkova je što se dve trećine energije proizvodi tokom zimskog perioda, kada se struja i uvozi. Još je potrebno urediti i propisno skladištenje.
Izvor: Večernje novosti