У Кули и Вршцу граде се ветротурбине које могу да снабдеју 14.500 домаћинстава. Већ 2016. на мрежи бисмо могли имати око 300 мегавата зелене енергије.
Ветротурбине веће јачине, прве такве у Србији, ће се завртети већ од наредне године и у нашој земљи и омогућити да се смањи увоз струје током зиме – за половину. Након скоро деценију припреме за изградњу ветропаркова и око милијарду евра инвестиција које чекају „пред вратима“ земље да се уложе у ову делатност, у 2016. години ће ветар коначно почети да се користи. Тако бисмо већ наредне године могли на мрежи да имамо 300 мегавата ове зелене енергије.
Инсталисана снаге ветротурбина је 9,9 мегавата, а завршетак радова се очекује у октобру-новембру 2015. године. Постројење ће производити 27 милиона киловат-часова зелене енергије, што је довољно за потребе готово 8.000 домаћинстава. На овом пројекту је ангажовано око 70 локалних радника, а у изградњи прикључака у трафостаници учествовала је „Елекровојводина“, као и пет подуговарача, који су сви из Србије.
РАЧУНИЦА
Да бисмо престали да увозимо струју током зиме, потребно је да накупимо око 500 мегавата из ветроелектрана. На тај начин бисмо испунили обавезу према Европској енергетској заједници, на коју смо се обавезали до 2020. године.
Добра страна веторпаркова је што се две трећине енергије производи током зимског периода, када се струја и увози. Још је потребно уредити и прописно складиштење.
Извор: Вечерње новости